Vampýrská Akademie, 16. kapitola(2/2)

31. prosince 2012 v 0:52 | Richelle Mead |  Vampýrská akademie (VA1)
"No tak. Rose. Tak to prostě chodí; takhle to chodí už po staletí. Musíme se s tím smířit." Jen jsem zírala. "Dobře a co takhle?" pokračovala dál. "Trápí tě, že budu jako oni - profesorka Karpová a svatý Vladimír -, správně? Říkalas, že bych neměla používat svoje schopnosti, že kdybych to dělala, jen by to všechno zhoršilo. Co když toho nechám? Nátlaku, uzdravování, všeho."
Přimhouřila jsem oči. "To bys mohla?" Přesně to jsem pro ní chtěla celou tu dobu. Její deprese začaly zrovna v době, kdy se objevily její schopnosti, což bylo hned po té nehodě. Měla jsem za to, že mezi nimi existuje nějaká spojitost, obzvláště ve světle toho varování profesorky Karpové.
"Ano."
Tvářila se klidně, vážně a vyrovnaně. Světlé vlasy měla pečlivě spletené do francouzského copu a na sobě šaty a přes ně semišové sako, takže vypadala, jako by se právě chystala zaujmout rodinné místo v radě.
"Budeš se muset vzdát všeho," upozornila jsem ji "Žádný uzdravování, i kdyby bylo to zvířátko seberoztomilejší. A žádný nátlaky, abys oslnila královský."
Vážně přikývla. ,,To zvládnu. Budeš se pak cítit líp?"
"Jo, ale ještě líp bych se cítila, kdybys skoncovala s magií a kamarádila zase s Natálií."
"Já vím, já vím. Ale nemůžu přestat hned, aspoň zatím ne."
Nemohla jsem ji přimět, aby ustoupila - zatím - ale ulevilo se mi, že aspoň nebude používat svoje schopnosti.
"Dobře," uzavřela jsem to a vzala si svůj batoh. Měla jsem zpoždění na trénink. Už zase. "Můžeš si dál hrát s tou ban­dou spratků, pokud udržíš ty ostatní věci pod kontrolou." Zaváhala jsem. "A víš, s Aaronem a Miou se ti to vážně po­vedlo. Ale nemusíš s ním dál chodit, aby ses udržela mezi královskými."
"Proč mám pořád pocit, ze už ho nemáš ráda?"
"Mám ho ráda, tak.normálně - asi tolik jako ty. Ale nemyslím, že by ses měla rozpalovat a mazlit s někým, kotvo máš ráda jen tak normálně."
Lissa vyvalila oči v předstíraném ohromeni. "To mluví Rose Hathawayová? Ty ses změnila? Nebo máš někoho, koho máš ráda víc než normálně?"
"Hele," řekla jsem a bylo mi to nepříjemné, "jen na tebe dohlížím. A navíc jsem předtím nezjistila, jak moc je Aaron nudný."
Pousmála se. "Ty si myslíš o každým, že je nudnej."
"Christian není."
Vyklouzlo mi to dřív, než jsem tomu stačila zabránit. její úsměv se vytratil. "Je to kretén. jednoho dne se mnou úplně bez důvodu přestal mluvit." Založila si ruce. "Ale ty ho bez­tak nesnášíš, ne?"
"Mužů ho nesnášet a při tom si myslet, že je zajímavej."
Taky jsem si ale začínala myslet, že jsem se v Christianovi spletla. Byl hrůzostrašný a temný a rád podpaloval lidi. Na druhé straně byl ale chytrý a zábavný - takovým pokřiveným způsobem - a na Lissu měl uklidňující účinky.
Jenže jsem to všechno zvorala. Nechala jsem se unést vztekem a žárlivosti, což skončilo tím, ze jsem je rozdělila. Kdybych ho byla nechala tu noc jít za ní do záhrady, možná by se tak nerozrušila a nepořezala se. Možná by teď byli spolu a nehleděli by na školní politiku.
Osud zjevně musel být téhož názoru, neboť pět minut poté, co jsem opustila Lissu, potkala jsem Christiana, který mířil přes nádvoří. Jak jsme se míjeli, naše pohledy se na oka­mžik střetly. Málem jsem šla dál. Málem. Zhluboka jsem se nadechla a zastavila se.
"Počkej..., Christiane," zvolala jsem na něj. Zatraceně, už tak jsem šla pozdě na trénink. Dimitrij mě zabije.
Christian se otočil a podíval se na mě. Ruce měl vražené v kapsách dlouhého černého kabátu, hrbil se a tvářil se lhostejně.
"Jo?"
"Dík za ty knihy." Neřekl nic. "Za ty, cos dal Masonovi."
"Aha. Myslel jsem, že míníš jiný knihy."
Chytrák. "Nechceš se zeptat, na co jsem je potřebovala?"
"To je tvoje věc. Měl jsem za to, že se nudíš, když máš domácí vězení."
"To by mě muselo unudit."
Nezasmál se mému vtipu. "Co chceš, Rose? Musím už někde být."
Věděla jsem, že lže. Navíc můj sarkasmus nepůsobil tak zábavně jako obvykle. "Chtěla bych, abyste spolu s Lissou zase kamarádili."
"Myslíš to vážně?" Podezřívavě si mě prohlížel. "Po tom, cos mi řekla?"
"Jo... Mason ti to nevyřídil?"
Christian se ušklíbl. "Něco mi řekl."
"A?"
"A nechci to slyšet od Masona." Šklebil se čím dál víc. "Poslalas ho, aby se za tebe omluvil. Postav se a udělej tosama."
"Jseš vůl," oznámila jsem mu.
"Jo. A ty jsi lhářka. Chci vidět, jak spolkneš tu svou pýchu." "Svou pýchu polykám už dva týdny," zavrčela jsem.
Pokrčil rameny, otočil se a měl se k odchodu.
"Počkej!" křikla jsem za ním a položila mu ruku na rame­no. Zastavil se a ohlédl se po mně. "Dobře, dobře. Lhala jsem ti o tom, jak tě bere. Nikdy o tobě nic špatnýho neřekla. Má tě ráda. Vymyslela jsem si to, protože já tě ráda nemám."
"A teď chceš, abych s ní mluvil."
Když jsem vyslovila následující slova, skoro jsem nemohla uvěřit, že vůbec opustila moje rty. "Myslím..., že bys pro ni mohl být... dobrý."
Několik dusivých okamžiku jsme na sebe jen zírali. Už se tolik neušklíbal. Moc ho toho nepřekvapovalo. Ale tohle ano.
"Promiň, neslyšel jsem tě. Mohla bys to zopakovat?" dotázal se nakonec.
Měla jsem co dělat, abych mu jednu nevrazila. "Nechceš už toho nechat? Chci, abys s ní zase kamarádil."
"Ne."
"Podívej, řekla jsem ti, že jsem lhala..."
"O to nejde. Jde o ni. Myslíš, že s ní teď můžu mluvit? Zase je s ní princezna Lissa." Z jeho slov odkapával jed. "Nemůžu se k ní ani přiblížit, ne, když má kolem sebe pořád tu králov­skou bandu."
"Ty jsi taky královskej," řekla jsem spíš pro sebe než jemu. Neustále jsem zapomínala, že rodina Ozerových je jednou z dvanácti rodin.
"To ale moc neznamená, když mám rodinu plnou Strigojů, co?"
"Ale ty nejsi - počkat. To vás spojuje," uvědomila jsem si s údivem.
"Co? Že se ze mě stane Strigoj?" zeptal se uštěpačně.
"Ne... Že jste oba ztratili rodiče. Oba jste je viděli umírat."
"Ona viděla svoje rodiče umírat. Já viděl, jak ty moje za­vraždili."
Trhla jsem sebou. "Já vím. Je mi to líto. Muselo to být... Vlastně, nemám ani tucha, jaký to muselo být."
Jeho křišťálově modré oči se rozostřily. "Bylo to jako sledo­vat, jak ti do domu vtrhne armáda smrti."
"Myslíš... svoje rodiče?"
Zavrtěl hlavou. "Strážce, co je přišli zabít. Mí rodiče byli strašliví, ale pořád vypadali jako mí rodiče - asi byli jen tro­chu bledší. A měli trochu červenější oči. Ale chodili a mluvili úplně stejným způsobem. Nevěděl jsem, že se s nimi něco stalo, to věděla jen moje teta. Hlídala mě, když si pro mě přišli."
"Chtěli z tebe taky udělat Strigoje?" Úplně jsem zapomněla na svoje původní poslání a nechala se strhnout tím příběhem. "Byl jsi ještě malej."
"Nejspíš si mě chtěli nechat, dokud trochu nepovyrostu, a pak ze mě udělat Strigoje. Teta Taša jim ale nedovolila, aby si mě vzali. Snažili se ji přesvědčit, ale když je vůbec neposlouchala, pokusili se ji ovládnout násilím. Bojovala s nimi - dostala pěknou nakládačku - a pak se objevili strážci." Znovu se na mě podíval. Usmál se, ale v tom úsměvu nebylo nic veselého. "Jak jsem řekl, armáda smrti. Myslím si, že jsi cvok, Rose, ale jestli jednou budeš jako oni, dokážeš napáchat pěknou škodu. Dokonce i já bych se s tebou nerad zapletl."
Připadala jsem si strašně. Měl hrozný život a já mu sebrala jednu z mála dobrých věcí, které ho potkaly. "Christiane, omlouvám se, že jsem to mezi tebou a Lissou tak pokazila. Byla jsem blbá. Ona s tebou chtěla být. A myslím, že pořád ještě chce. Kdybys mohl jenom..."
"Už jsem ti řek, že nemůžu."
"Mám o ni strach. Hraje to teď s královskýma, aby se pomstila Mie - a dělá to pro mě.
"A ty jí nejsi vděčná?" Jeho sarkasmus se zase vrátil.
"Dělám si starosti. Nezvládá tyhle falešný politický hrát­ky. Neprospívá jí to, ale mě neposlouchá. Hodila... hodila by se mi pomoc."
" by se hodila pomoc. Hele, netvař se tak překvapeně - vím, že se s ní něco děje. A to ani nemluvím o tý záležitosti s jejím zápěstím."
Nadskočila jsem. "Ona ti to řekla?" Proč by ne? Svěřovala se mu s kdečím.
"Nemusela," prohlásil. "Mám oči." Musela jsem asi vypa­dat dost zbědovaně, protože povzdechl a prohrábl si rukou vlasy. "Hele, jestli zastihnu Lissu samotnou..., pokusím se s ní promluvit. Ale upřímně..., jestli jí fakt chceš pomoct..., já jsem spíš rozvraceč, takže by ti možná líp mohl pomoct někdo jinej. Třeba Kirová. Nebo ten strážce, co tě učí. Co já vím. Někdo, kdo něco ví. Někdo, komu věříš."
"Lisse by se to nelíbilo." Uvažovala jsem o tom. "A mně taky ne."
"Jo, jasně. Všichni holt máme něco, co se nám nelíbí. To je život."
Začínal mě štvát. "Co jsi zač? Odborník na život?"
V obličeji se mu mihl strašidelný úsměv. "Kdybys nebyla takovej psychouš, byla by s tebou celkem sranda."
"Zvláštní, že totéž si myslím já o tobě."
Neřekl už nic, jen se usmál a odešel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama